Επέστρεψε και μαθηματικά στη Σούπερ Λίγκα η ΑΕΚ

25 Μαΐου, 2015

Νίκησε 1-0 τον Ηρακλή και κέρδισε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Η ΑΕΚ είναι και πάλι στην Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Δέλλα, σε ακόμη ένα παιχνίδι μπορεί να μην ήταν χορταστική, όμως η δουλειά έγινε και πάλι. Ο πολύ καλός Ηρακλής «λύγισε» από το γκολ του Ανάκογλου και η «Ένωση» κλείδωσε την επιστροφή στην Σούπερ Λίγκα με σκορ 1-0.

Προβληματική εικόνα των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα του Παπαδόπουλου έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Ελαφρώς βελτιωμένοι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ανάκογλου να εκμεταλλεύεται ένα απ’ τα ελάχιστα λάθη της αντίπαλης άμυνας και να ανοίγει το σκορ στο 59’. Ο Γηραιός δεν εγκατέλειψε τις προσπάθειες για θετικό αποτέλεσμα, όμως στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις.

Την επόμενη (7η) αγωνιστική με την οποία ξεκινάει και ο δεύτερος γύρος της διαδικασίας, η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στην Κόρινθο για το ματς με την Παναχαϊκή, ενώ ο Ηρακλής παίζει στο «Καυταντζόγλειο» με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Πηγή: sport-fm.gr