Καθάρισε την Παναχαϊκή η ΑΕΚ

04 Μαΐου, 2015

Κέρδισε 3-0 και παρέμεινε στην κορυφή των πλέι οφ

Την νίκη, που θα την έβγαζε απ’ το άγχος της εμφάνισης και της ήττας στο «Καυταντζόγλειο», πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στην Παναχαϊκή. Μπορεί η εικόνα της ομάδας του Δέλλα στο άδειο ΟΑΚΑ (τελευταία αγωνιστική κεκλεισμένων) να μην είχε κάτι το ιδιαίτερο, όμως ο Χρήστος Αραβίδης έδιωξε τα σύννεφα, οδηγώντας την με δύο γκολ στη νίκη 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο φινάλε με σουτάρα ο Μπακάκης.

Ο 26χρονος φορ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 68ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κλειδώνοντας παράλληλα το πρώτο τρίποντο στα πλέι-οφ της Football League. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολλές ευκαιρίες στο φινάλε, όμως κατάφεραν να φτάσουν και σε άλλο τέρμα στην εκπνοή με τον διεθνή μπακ.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Απόλλωνα, ενώ η ομάδα της Αχαΐας παίζει στο «Καυταντζόγλειο» με τον Ηρακλή.

Πηγή: sport-fm.gr